NÁŠ PARTNER

KONTAKT


Ak Vás naša stránka zaujala neváhajte a kontaktujte nás, hľadáme spolupracovníkov
a prispievateľov

admin@kolotoce.sk
 

VYHĽADÁVANIE

ANKETA

Páčia sa Vám papierové modely
Počet hlasů: 578

POČET NÁVŠTEV

Pocitadlo.sk

< návrat zpět

Radvansky jarmok 2001, 2002,2003

Popis: Radvanský jarmok je neodmysliteľnou súčasťou cezročného diania v Banskej Bystrici. Patrí medzi najstaršie jarmoky na Slovensku. Remeselná výroba bola od počiatkov vzniku miest skoro 300 rokov sústredená do nie veľkého počtu miest, no v druhej polovici 16. storočia sa začala presúvať aj do menších mestečiek a zemepánskych miest. Tu sa rozmáhali a udomácnili predovšetkým základné remeslá, ktorých výrobky slúžili širokému okruhu obyvateľstva. Boli to ševcovstvo, krajčírstvo, čižmárstvo, klobúčnictvo, tkáčstvo, kováčstvo, mlynárstvo, hrnčiarstvo, mäsiarstvo, garbiarstvo, remenárstvo, kolárstvo, a pod. V niektorých mestečkách však výroba istých artiklov nadobudla väčšie rozmery, pričom boli tieto určené nielen pre domáci trh, ale aj pre trhy v bližšom, či vzdialenejšom. V Radvani to boli hrebenárstvo, klobúčnictvo, nožiarstvo, zámočníctvo, prachárstvo a v 19. storočí aj súkenníctvo. V dobe úpadku banských miest – koncom 16. a v 17. storočí venovali bystrickí mešťania stále väčšiu pozornosť obchodu a remeslu. Staré bystrické týždenné trhy na seba prevzali úlohu zásobovať tovarom široké obyvateľstvo. Jarmoky však mohlo mesto organizovať iba počas schválených termínov. V Banskej Bystrici sa konali jarmoky v termínoch 25. – 27. januára, 7. – 9. mája, 29. – 30. novembra a 1. – 2. decembra. Boli to jarmoky, aké bývali v tom čase aj v iných okresných a župných mestách, ale jarmok v Radvani konaný 8. – 10. septembra na Sviatok Narodenia Panny Márie prevyšoval ostatné jarmoky a stal sa známym v podstatne širšom regióne. Historici predpokladajú, že jarmok v Radvani vznikol na základe privilégia o usporadúvaní pútí, ktoré získal katolícky kostol v Radvani, zasvätený práve Panne Márii. Niektorí bádatelia dávajú do súvisu aj konanie Radvanského jarmoku v čase pútí na Staré Hory, pretože každý starohorský pútnik sa zastavil na Radvanskom jarmoku nakúpiť potrebný tovar na celý rok. Neoddeliteľnou súčasťou Radvanského jarmoku bola ponuka potravín. Ženy z okolia Krupiny v širokých sukniach lákali okoloidúcich voňavou pečenou husacinou, jaternicami a bravčovinou. Medzi potravinami vynikali aj syrárske výrobky.Špecifikom Radvanského jarmoku bolo, že v posledný jarmočný deň si chlapci a muži kúpili varešky, ktorými potom udierali dievky a mladé ženy po zadku. Tento zvyk pretrval až do dnešných dní.
Neodmysliteľou súčasťou jarmoku sa stali aj kolotoče, cirkusy a ďalšie atrakcie, ktoré sa tu každoročne stretávali. Neskôr sa ostatné atrakcie odčlenili a každoročne na jarmok zavítali len lunaparkové atrakcie. Tak ako sa menilo miesto jarmoku menil sa aj výber a početa atrakcií. Každoročne sa tu zišli majitelia atrakcií z celého Slovenska ale nechýbali aj atrakcie z Čiech.
V roku 2001 sa posledný krát jarmok konal vo vypustenom bazéne plážového kúpaliska. Počasie veľmi neprialo jarmok bol sprevádzaný výdatnými dažďami. Napriek tomu tu boli lunaparky rodín Dubských, Vocáskov, Johanidesa, Bradáča, Flaxa, Kubeša, Bunčáka, Rybára, Semeráda a ďalšie. Výber atrakcií bol široký. Viac ako 40 rôznych kolotočov a strelníc sústredených na jednom mieste.
V roku 2002 sa prvý a jediný krát jarmok konal na "Troskách" na mieste dnešného Európa shoping centra. Priestorové možnosti boli oproti plážovému kúpalisku obmedzené, preto sa všetky atrakcie na toto miesto ani nevošli. Napriek tomu bol výber atrakcií široký a záujem ľudí, napriek stiesnenejším pomerom, veľký.
V roku 2003 bol jarmok kvôli návšteve pápeža Jána Pavla II. na Slovensku zrušený. Na poslednú chvíľu bolo ale aj tak umiestenných niekoľko stánkov s občerstvením a Lunapark S. Dubského, J. Bunčáka a S. Lánika na parkovisko na Štadlerovom nábreží. Paralelne bol umiestnený lunapark rodín J. Lagrona, J. Vocáska, M. Vocáska a H. Rybára do prietorov plážového kúpaliska.

web:

modely: vyrobené v roku 2001

aktualizácia: 2002-2003


Strana:  1 2 3   další »
Strana:  1 2 3   další »